Serwer dedykowany

Serwer dedykowany

Bezpieczeństwo, niezależność, niezawodność

W sieci działa wiele stron, portali i platform, które do sprawnego działania wymagają ogromnych zasobów hostingowych. Zwykłe hostingi współdzielone (tak zwane hostingi www) czy nawet serwery VPS przy tego typu portalach nie mają racji bytu (zbyt małe zasoby). Co więcej, istnieją projekty online, które nie zadowoloną się pojedynczą maszyną serwerową – dla przykładu, Facebook korzysta z setek tysięcy serwerów umiejscowionych w prywatnych serwerowniach (niestety dokładna ilość nie jest znana). Co jednak, jeżeli nie aspirujemy do bycia drugim Facebookiem, ale prowadzimy sklep online i chcemy zapewnić Klientom szybki dostęp do oferty i możliwości robienia zakupów? Co w sytuacji, gdy redagujemy portal o grach, muzyce czy filmach, który z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz większe grono stałych odwiedzających? W obu tych przypadkach należy zrezygnować z hostingu www czy VPS i zainwestować w serwer dedykowany.

Linux jest systemem operacyjnym, który szczególnie przypadnie do gustu administratorom serwerów dedykowanych. Głównym powodem jego wykorzystania a we wszelkiego rodzaju zastosowaniach sieciowych jest przewaga pod względem ceny i wydajności nad innymi systemami.

Serwer dedykowany to niezależny serwer przeznaczony jedynie do obsługi jednego użytkownika. Posiadają możliwość obsługi i utrzymywania wielu serwerów wirtualnych oraz pozwalają świadczyć samodzielne usługi hostingowe wysokiej jakości. Są przy tym bezpieczniejsze i mniej awaryjne niż serwery współdzielone.

Serwery współdzielone nadal cieszą się dużą popularnością, głównym powodem jest niska cena. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie dla firm, które na internecie opierają całą infrastrukturę. Użytkowanie serwera dedykowanego jest droższe, ale w zamian wydajniejsze i bezpieczniejsze.