W sieci działa wiele stron, portali i platform, które do sprawnego działania wymagają ogromnych zasobów hostingowych. Zwykłe hostingi współdzielone (tak zwane hostingi www) czy nawet serwery VPS przy tego typu portalach nie mają racji bytu (zbyt małe zasoby). Co więcej, istnieją projekty online, które nie zadowoloną się pojedynczą maszyną serwerową. Dla przykładu, Facebook korzysta z setek tysięcy serwerów umiejscowionych w prywatnych serwerowniach (niestety dokładna ilość nie jest znana). Co jednak, jeżeli nie aspirujemy do bycia drugim Facebookiem? Prowadzimy sklep online i chcemy zapewnić Klientom szybki dostęp do oferty i możliwości robienia zakupów? Co w sytuacji, gdy redagujemy portal o grach, muzyce czy filmach, który z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz większe grono stałych odwiedzających? W obu tych przypadkach należy zrezygnować z hostingu www czy VPS i zainwestować w serwer dedykowany.

serwer dedykowany

Strona powinna być dostępna 24/7

Dlaczego jest to takie ważne? Wyobraźmy sobie sytuację, że nasz portal znajduje się na serwerze VPS, który ma limitowane zasoby. Po przekroczeniu limitu, serwer po prostu wyłączy stronę – nie będzie ona dostępna ani dla internautów, ani robotów Google. Tracimy Klientów, czas, nerwy i pozycje w Google, gdyż algorytm nie promuje stron, które mają wieczne problemy z dostępnością. To tylko przykładowa sytuacja, która obrazuje, jak wiele można stracić, gdy strona przestaje działać. Dlatego mając w zamiarze budowę dużego sklepu lub widząc, że nasza strona rośnie w siłę – nie warto czekać z przenosinami na dedykowany serwer.

Nawet, jeżeli nie znamy się na hostingu i administracji – firmy hostingowe chętnie zaoferują pomoc i pełną obsługę serwera dedykowanego. Dzierżawią maszynę w swojej serwerowni i pobierając opłatę licencyjną za korzystanie i support. Nie trzeba znać się na administracji serwerem. Nie trzeba nawet wiedzieć, gdzie zamieszczony jest serwer – wystarczy w porę zainwestować w optymalne rozwiązanie hostingowe. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i co najważniejsze – zapewni stronie szansę dalszego rozwoju.

By admin