Serwery współdzielone nadal cieszą się dużą popularnością, głównym powodem jest niska cena. Nie zalecamy jednak tego rozwiązania dla firm, które na internecie opierają całą infrastrukturę. Serwery dedykowane są droższe rozwiązaniem, ale w zamian są wydajniejsze i bezpieczniejsze.
Czym jest serwer dedykowany
Serwer dedykowany to innymi słowy oddzielny komputer, który pełni funkcję serwera najczęściej dla jednego, określonego usługobiorcy. Na takim serwerze klient może instalować oprogramowanie oraz dowolnie konfigurować domyślnie zainstalowany i skonfigurowany system operacyjny. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku firm, których powodzenie zależy od stabilnego działania sieci. Bez problemu na dedykowanym serwerze można postawić własną infrastrukturę firmową, która obsłuży między innymi pocztę email, strony internetowe, czaty, hostingi oraz inne usługi. Warto wspomnieć, że wielkim plusem tego rozwiązania jest niezależność oraz bezpieczeństwo danych.
Jak działa serwer dedykowany?
Wspomnieliśmy już, że serwery dedykowane są niezależne. Mogą być sługą oferowaną przez firmy hostingowe, które udostępniają cały serwer wyłącznie dla jednego klienta. W ten sposób zarządzanie odbywa się poprzez protokół SSH jeśli na serwerze zainstalowany jest system Linux, w przypadku Windowsa jest to RDP . Bardzo często w pakiecie oferowany jest monitoring.
Zalety serwerów dedykowanych
Serwery dedykowane do dobry wybór zwłaszcza dla firm, które chcą mieć własną, niezależną infrastrukturę. Decydując się na tego typu rozwiązanie zyskujemy niezawodność, elastyczność i większą wydajność. Cała moc jest przeznaczona jedynie dla jednego użytkownika. Przy tym mamy szerokie spektrum wyboru jeżeli chodzi o systemy i oprogramowanie, nie jesteśmy też uzależnieni od innych użytkowników.